Jäänmurtaja Sampo on Kemin Sataman omistama ja Kemin Matkailu Oy:n operoima, vuonna 1960 valmistunut jäänmurtaja, joka on toiminut matkailukäytössä vuodesta 1988. Tätä ennen se toimi lähes 30 vuotta jäänmurtajana Perämerellä. VGShipping huolehtii aluksen merenkulullisesta miehityksestä. Turistitoiminnan vaatima henkilökunta kuuluu edelleen Kemin Matkailulle. ”Olemme tyytyväisiä sopimukseen, jolla Sampon risteilyjen jatkuminen Kemissä on saatu varmistettua tuleville risteilykausille”, kertoo Kemin Sataman talous- ja markkinointipäällikkö Hannu Tikkala.
Kesäisin Sampo on nähtävyytenä kotisatamassaan Kemin Ajoksessa, mutta talvisin sillä tehdään turistimatkoja Perämerellä. Aluksen liikennöintikausi on joulukuun puolivälistä n. huhtikuun puoleen väliin. Alukseen mahtuu noin 180 matkustajaa. Turisteilla on mahdollisuus matkan aikana laskeutua laivan takakannelta kellumaan pelastautumispuvussa mereen. Risteilyn aikana voi myös osallistua opastetulle laivakierrokselle ja päästä tutustumaan jäänmurtajaan konehuoneesta komentosillalle, sekä ruokailla. Vuosittain Sampolla käy noin 19.000 matkailijaa.
”On hienoa, että VG-Shippingiin luotetaan laivojen miehityksen hoitajana. Hoidossamme on useita erikoisaluksia, mm. merentutkimusalus Aranda ja Meritaidon merenmittausalukset. Matkailujäänmurtaja Sampo sopii erinomaisesti tähän joukkoon”, kertoo VG-Shippingin merihenkilöstöpäällikkö Eeva Karihaara.
Lisätietoja
Eeva Karihaara, Merihenkilöstöpäällikkö, VG-Shipping Oy
puh. +358 (0)40 846 0808 sähköposti: eeva.karihaara@vg-shipping.fi
Hannu Tikkala, Talous- ja markkinointipäällikkö, Kemin Satama Oy
puh. +358 (0)16 25 81 04 sähköposti: hannu.tikkala@portofkemi.fi
VG-Shipping Oy on v. 1996 perustettu varustamo ja laivanhoitoyhtiö, joka on osa turkulaista perheomisteista Meriaura Group-yritysryhmää. VG-Shipping omistaa 8 alusta ja tarjoaa täyden palvelun laivanhoitoa toisille varustamoille sisältäen miehityksen, teknisen hoidon sekä turvallisuusasiat. VGShippingin tytäryhtiö Meriaura Oy on teollisuuden tuotteiden ja vaativien erikoisilastien merikuljetukseen Itämerellä ja Euroopassa erikoistunut yritys. Meriauran rahtaamien kuivalastialusten kuljetussuorite on n. kolme miljoona tonnia vuodessa. Alukset liikennöivät sopimus- ja hakurahtiliikenteessä Euroopan alueella, pääasiassa Itämerellä ja Pohjanmerellä. Yritysryhmän keskeisinä arvoina ovat asiakaslähtöisyys, laadukas palvelu, innovatiivisuus sekä ympäristöarvojen kunnioittaminen. Meriaura Group työllistää yhteensä noin 250 henkilöä.
Lisää artikkeleita
Metsä Fibre rakentaa uuden biotuotetehtaan Kemiin
Metsä Fibren teki odotetun investointipäätöksen 11.2.2021. Päätöksen mukaan yhtiö rakentaa Kemiin pohjoisen pallonpuoliskon suurimman puuta jalostavan laitoksen. Investointipäätös vaikuttaa myös Kemin satamaan, jossa alkavat isot rakennus- ja ruoppaustyöt uuden tehtaan tuotteiden kuljetuksia varten.
Joulutervehdys
Kemin Satama Oy toivottaa rauhallista joulua ja onnea uudelle vuodelle!
Metsä Fibren Kemin biotuotetehdas sai ympäristöluvan
Pohjois-Suomen Aluehallintovirasto on myöntänyt ympäristöluvan Metsä Fibren Kemiin suunnittelemalle biotuotetehtaalle. Luvan mukaan Metsä Fibrellä on oikeus aloittaa tehtaan toiminta mahdollisesta muutoksenhausta huolimatta.
Kemin Satama Oy lahjoitti joululahjakeräykseen
Kemin Satama Oy lahjoitti tämän vuoden joulukorttirahat hyväntekeväisyyteen.
Sataman perinteiset joulukahvit on peruttu
Kemin Satama Oy:n perinteiset joulukahvit joudutaan tänä vuonna perumaan.
Kemin sataman kuntosali on avattu
Kemin sataman kuntosali Satama Gym avattiin virallisesti torstaina 19.11.2020. Sali sijaitsee Ajoksen satamassa samassa rakennuksessa Merimieskirkon kanssa.
Uusia linjalaivoja Kemin satamaan
Wallenius SOL lisää liikennöintiä Kemiin kahdella uudella linjalaivalla ensi vuoden alusta alkaen.
Kemin Satama Oy valmistautuu biotuotetehtaan vaatimiin investointeihin
Kemin kaupunginhallitus ja -valtuusto ovat myöntäneet lainan takauksen Kemin Satama Oy:lle Metsä Fibren Kemiin suunniteltuun biotuotetehtaan investointeja varten.
Ajoksen meriväylän syventämiselle on myönnetty vesirakennuslupa
Pohjois-Suomen aluehallintovirasto on myöntänyt Ajoksen meriväylän ruoppaukselle vesirakennusluvan.
Kemin Satama Oy ja Kemi Shipping Oy teettivät asiakastyytyväisyys-tutkimuksen
Kemin Satama Oy ja Kemi Shipping Oy teettivät kevään aikana yhteistyössä asiakastyytyväisyyskyselyn arvopohjaisen palvelun laadusta ja sen kehittämisestä. Kysely suoritettiin Lapin ammattikorkeakoulun opinnäytetyönä ja siihen vastasi 20 sataman asiakasta ja yhteistyökumppania.
Kemin Sataman toiminta koronavirusepidemian aikana
Kemin Satama on avoinna 24/7 ja aluspalveluita tarjotaan normaalisti myös koronavirusepidemian aikana. Satama seuraa ja noudattaa viranomaisten ohjeita ja määräyksiä.
Koronavirusohjeistus
Kemin Satama Oy varautuu koronaviruksen varalta.
Uusi standardi Kemin Satama Oy:lle
Kemin Satama Oy otti käyttöön uuden ISO 45001 työterveys- ja työturvallisuusstandardin.
Joulutervehdys
Kemin Satama Oy toivottaa rauhallista joulua ja onnea uudelle vuodelle!
Satamatoimiston aukioloajat jouluna
Kemin Satama Oy:n Satamatoimisto on auki normaalisti joulun välipäivinä.